Stadion w Manowie oficjalnie otwarty
autor: RobusLesnkRossaW sobotę 13 lipca został oficjalnie otwarty Gminny Stadion w Manowie. Przy okazji otwarcia licznie zgromadzona publiczność obejrzała kilka meczów oraz różnych pokazów. Ale po kolei…

Wszystko zaczęło się o godzinie 13:00. Pierwszą atrakcją tego dnia był mecz pomiędzy trampkarzami Leśnika/Rossy oraz Gwardii. Spotkanie zostało rozegrane 2x25 min. W mecz lepiej weszli młodzi piłkarze z Koszalina, którzy już po niecałych dwóch minutach oddali pierwszy strzał z ok. 25 metrów, ale piłka poleciała wysoko nad poprzeczką.
Niecałe trzy minuty później Damian Kucab z Gwardii zdecydował się na strzał z ok. 35 metrów i jak się okazało była to bardzo dobra decyzja, wrzucił piłkę naszemu bramkarzowi „za kołnierz” i tym samym młody zawodnik Gwardii Koszalin został pierwszym strzelcem bramki na nowym stadionie. Na odpowiedź Leśnika/Rossy nie trzeba było długo czekać. Już w szóstej minucie Sebastian Martofel przejął piłkę w pobliżu pola karnego Gwardii, podał ją do Kacpra Bartulewicza, który wychodził na czystą pozycję, ten co prawda niecelnie trafił w piłkę, ale został przy tym sfaulowany przez bramkarza gości, a sędzia bez zastanowienia wskazał na rzut karny. Egzekutorem karnego był Sebastian Martofel, który bez problemu zamienił rzut karny na bramkę. Od tej pory gra się wyrównała. A chwilami to nawet gospodarze mieli przewagę. W trzynastej minucie dobrą okazję do podwyższenia wyniku miał ponownie Sebastian Martofel. Zaczęło się od przejęcia piłki z prawej strony przez Damiana Dominiaka, krótkie podanie do Sebastiana, a ten oddał strzał z ok. 20 metrów, ale piłka niestety poleciała nad poprzeczką. Już niecałe dwie minuty później manowianie ponownie przeprowadzili ładną akcję, tym razem lewą stroną. Piłka trafiła do Dawida Kowala, a ten strzałem technicznym pokonał golkipera Gwardii i tym strzałem ustalił wynik pierwszej połowy na 3:1.

W przerwie spotkania odbył się pierwszy występ artystyczny. Przed publicznością wystąpił zespół Manowskie Malwy i zaśpiewał piosenkę pt. „Leśnik Spoko”, która była wykonana na wzór znanej z Euro 2012 piosenki „Koko Koko Euro Spoko”. Następnie został zarecytowany wiersz Zygmunta Królaka, byłego mieszkańca Manowa. Po występach wydrukowany oraz oprawiony w ramkę wiersz został przekazany na ręce Wójta Gminy Manowo. A na ręce prezesa Leśnika/Rossy przekazano tak samo oprawiony tekst piosenki „Leśnik Spoko”.

Po występach przyszedł czas na drugą połowę meczu trampkarzy. Do odrabiana strat od razu wzięli się piłkarze Gwardii, a na efekt takiej walki trzeba było czekać niecałe dwie minuty. Dawid Niszcz oddał celny strzał i zniwelował stratę tylko do jednej bramki. Po kolejnych siedmiu minutach gry ładną akcję prawą stroną boiska przeprowadził Sebastian Martofel z Leśnika/Rossy, gdy był na wysokości pola karnego zagrał do Damiana Dominiaka, który był na czystej pozycji, a ten bez problemu zdobył bramkę podwyższając wynik na 4:2. Na odpowiedź Gwardii trzeba było czekać cztery minuty. Damian Paulas dostał piłkę na ok. 25 metrze i zdecydował się na górny strzał, a piłka tak jak przy pierwszej bramce tego meczu wleciała bramkarzowi „za kołnierz”. Jak się później okazało Damian tym strzałem ustalił wynik tego spotkania na 4:3 dla manowian. W ostatnich minutach gry zarówno Leśnik/Rossa jak i Gwardia mogły zdobyć bramki. Najlepszą okazję mieli goście w 43 minucie spotkania. Po faulu Dominika Dłoniaka w polu karnym został odgwizdany rzut karny dla Gwardii. Egzekutorem był Dawid Niszcz, ale jego strzał został obroniony. Najpierw bramkarz wybił piłkę, ta odbiła się od poprzeczki, linii bramkowej, ale wtedy najszybszy okazał się bramkarz Leśnika/Rossy i złapał piłkę.

Trampkarze: Leśnik/Rossa - Gwardia Koszalin 4:3 (3:1)

Składy:

Leśnik/Rossa:

N. Żebrowski D. Jaworski, D. Sienkiewicz, J. Cimcioch, D. Dominiak, D. Kowal, Mateusz Ciapciński, Michał Ciapciński, G. Pawluch, K. Bartulewicz, S. Martofel, A. Tetloch, D. Chicheł,

Trener: Bolesław Jaworski.

Gwardia:

K. Markowski, M. Szmajda, A. Gorgoń, M. Duda, M. Szewczyk, D. Ostrowski, D. Niszcz, S. Gad, K. Jarosik, D. Brodowicz, D. Kucab, S. Stefański, K. Szmid, B. Cypun, D. Paulas, M. Burdzik, M. Antonow.

Trener: Marcin Szabliński.

Po meczu trampkarzy, od godz. 14:00 do 15:00 były zaplanowane występy artystyczne i konkursy. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa taneczna Teenage Crime z Amadeus Dance Central w Koszalinie.

Po występach tanecznych przyszedł czas na pierwszy konkurs dla najmłodszych. Wzięło w nim 10 osób. Do pokonania mieli ok 20 metrów z piłką, slalomem pomiędzy słupkami, a na końcu musieli oddać celny strzał do pustej bramki. Konkurs był na czas. Po zakończeniu wszystkie dzieci zostały nagrodzone za udział.

Po konkursie swój czas mieli Judocy z KS Gwardia Koszalin, filia Manowo oraz Rosnowo, którzy zaprezentowali publiczności rozgrzewkę, kilka chwytów oraz krótkie walki.

O 14:40 na murawę wyszła Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych w Koszalinie, która zagrała kilka znanych utworów, m.in. „Sex bomb”.

Po występach orkiestry wybiła godzina 15:00, czyli według harmonogramu oficjalne otwarcie stadionu. W przecięciu wstęgi oraz przemówieniach wzięły udział m.in. Władze Gminy Manowo, Władze sąsiednich Gmin, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Starosta Koszaliński, Wiceprezes ZZPN, Zarząd klubu Leśnik/Rossa. Po przecięciu wstęgi na jednej z bram stadionu wszyscy, którzy brali w tym udział zostali wprowadzeni przez Wojskową Orkiestrę na murawę boiska, po czym przyszedł czas na przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy Manowo, Roman Kłosowski. Następnie: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, Starosta Koszaliński Roman Szewczyk, ponownie Wójt Gminy Manowo Roman Kłosowski, prezes Leśnika/Rossy Dariusz Nowosad, który podziękował i przekazał Wójtowi szklaną piłkę w podziękowaniu za nowy obiekt sportowy dla drużyny, Prezes Gwardii Koszalin Jarosław Burzak i jako ostatni wystąpił Wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Maciejasz, który oprócz przemowy wręczył kilka odznak. Najpierw w imieniu ZZPN brązową odznaką za rozwój regionalnej piłki nożnej wyróżnił klub Leśnik/Rossa Manowo. Następnie złotą odznaką został wyróżniony Wójt Gminy Manowo Roman Kłosowski. Srebrnymi odznakami honorowymi zostali wyróżnieni: Mieczysław Kuźniarski oraz Sławomir Jamka. A w imieniu KOZPN srebrnymi odznakami honorowymi został wyróżniony: Ryszard Talar, Kazimierz Smoluk oraz Piotr Kuźniarski.

Po przemówieniach, dokładnie o godzinie 15:40 rozpoczął się bardzo ciekawy, dziesięciominutowy mecz. Na boisko wybiegło jedenastu seniorów Leśnika/Rossy, a naprzeciwko nich stanęło… trzydziestu trzech orlików. Pierwszy strzał na bramkę przeciwnika, oddali Ci drudzy. W drugiej minucie ponownie przy piłce byli najmłodsi piłkarze, którzy przeprowadzili akcję środkiem boiska, w pobliżu pola karnego poszło podanie na lewą stronę gdzie się znajdował jeden z Orlików, ten przyjął piłkę i oddał strzał, po którym piłka wylądowała w siatce seniorów Leśnika/Rossy. Po stracie bramki i rozpoczęciu zawodnicy seniorów zdecydowali się oddać strzał od razu ze środka boiska, ale piłka wylądowała w rękach bramkarza Orlików. Już w czwartej minucie ponownie akcję przeprowadzili Orlicy. Młodzi zawodnicy znaleźli się już w polu karnym seniorów, po czym jeden z tych drugich zachował się bardzo niesportowo i sfaulował młodego piłkarza, a sędzia bez zastanowienia odgwizdał rzut karny. Młodzicy skutecznie wykorzystali okazję do zdobycia bramki i od 4 minuty prowadzili już 2:0. Kolejne cztery minuty to wyrównana gra. Seniorzy bardzo dobrą okazję do zdobycia kontaktowej bramki mieli w ósmej minucie. Po akcji prawą stroną i dośrodkowaniu piłka trafiła wprost do napastnika seniorów, ale piłka po jego strzale trafiła w boczną siatkę. Po chwili dobrą okazję do podwyższenia wyniku mieli również orlicy, ale w ostatniej chwili bramkarz seniorów wybił z linii bramkowej. Honorowa bramka dla drużyny seniorów została strzelona dopiero w ostatniej minucie spotkania. Akcja środkiem boiska została zakończona lekkim, ale celnym strzałem.

Po meczu Orlików z seniorami Leśnika/Rossy została przeprowadzona licytacja piłki z autografami zawodników z Manowa. Kwota wywoławcza wynosiła 20 zł, ale po emocjonującej licytacji kwota stanęła na 500 zł.

O 15:55 na murawie stadionu odbył się pokaz Zumby, w której mogli wziąć udział wszyscy chętni.

Po licytacji oraz Zumbie przyszedł czas na mecz otwarcia, w którym zmierzyły się III ligowe drużyny Gwardii Koszalin i Leśnika/Rossy Manowo. Znakiem do rozpoczęcia meczu była piłka zrzucona z helikoptera (relacja z tego spotkania w osobnym newsie).

relacjďż˝ dodaďż˝: piotrm