koszykówka / Pozostałe rozgrywki
koszykówka / Pozostałe rozgrywki -
Polska reprezentacja w finałach EuroBasketu!
autor: K.Grzeszkowiak /KoGut/Reprezentacja Polski pokonała Austrię po dogrywce 90:85 i dzięki temu awansowała z pierwszego miejsca w grupie na EuroBasket 2015! Tym razem koszykarze z naszego regionu nie odegrali znaczącej roli. Adam Hrycaniuk i Szymon Szewczyk nie zdobyli ani jednego punktu.

- Wielkie brawa dla ekipy Austrii. Przyjechali tu z trudnym zdaniem. Nie poddawali się i grali twardą koszykówkę. Cieszę się, że byłem częścią tego, co się tutaj tworzyło. Jestem dumny, że mogłem reprezentować swój kraj. Pomimo tego, że nasz rzut za rzut nie funkcjonował, to pokazaliśmy, że potrafimy grać twardo i wykorzystywać swoje walory - tłumaczył były gracz AZS-u Koszalin Kamil Łączyński.
Reprezentacja bardzo nerwowo weszła w to spotkanie. Niecelne rzuty i straty przekładały się na powiększanie przewagi przez rywali. Po jednym z trafień Davida Hasenburgera Austriacy wygrywali 9:2. Goście maksymalnie prowadzili nawet 13 punktami po trafieniu Thomasa Klepeisza. Impuls do odrabiania strat dał swoimi akcjami Aaron Cel. W końcówce pierwszej części meczu ważne punkty zdobywali Przemysław Karnowski i Damian Kulig, a gra biało-czerwonych wyglądała coraz lepiej.

Kulig był też istotnym zawodnikiem na początku drugiej kwarty. Jego punkty oraz dodatkowa energia wzniesiona przez Mateusza Ponitkę pozwoliły kadrze Mike’a Taylora doprowadzić do wyrównania po 26. Austria miała jednak w składzie Rasida Mahalbasicia, który nie dawał spokoju podkoszowym reprezentacji. Na półtorej minuty przed końcem zespół gości był lepszy o siedem punktów, ale właśnie wtedy sporo do ataku zaczął wnosił Robert Skibniewski. Jego trójka - pierwsza celna w wykonaniu naszego zespołu w tym meczu - pozwoliła zbliżyć się na jeden punkt.

Austria bardzo długo utrzymywała kilkupunktowe prowadzenie w trzeciej kwarcie, a nadal nie do zatrzymania był Mahalbasić. Adam Waczyński nie zawiódł i wziął sprawy w swoje ręce. Jego osiem punktów (dwie trójki) w niecałą minutę pozwoliło Polakom odzyskać prowadzenie - 52:51. Rzuty wolne tego samego zawodnika dawały dwupunktową przewagę kadrze przed ostatnią częścią spotkania.

Biało-czerwoni jeszcze bardziej rozkręcili się w połowie czwartej kwarty. To właśnie wtedy trójka Mateusza Ponitki i akcja Przemysława Karnowskiego pozwoliły reprezentacji prowadzić nawet ośmioma punktami. Rywale nie zamierzali się jednak poddawać. Trójki Sebastiana Kocha i Thomasa Schreinera oraz rzuty wolne Klepeisza doprowadziły do wyrównania. Obie drużyny miały jeszcze szanse na zwycięstwo w regulaminowym czasie gry, ale nie potrafiły skutecznie zakończyć swoich akcji. Do wyłonienia zwycięzcy potrzeba była dogrywka.

W niej od początku lepiej radzili sobie biało-czerwoni. Co prawda po trafieniu Kocha Austriacy przegrywali tylko jednym punktem, ale później rzuty wolne trafiali Mateusz Ponitka i Adam Waczyński, a to wystarczyło do ostatecznego zwycięstwa 90:85. Wygrana oznaczała jednocześnie awans z pierwszego miejsca w grupie na EuroBasket 2015.

- To był fantastyczny mecz! Austria zagrała dzisiaj bardzo dobrze. Musieliśmy ciężko walczyć o każde posiadanie, każdy punkt. Ludzie muszą zrozumieć, że nasi przeciwnicy to naprawdę dobra drużyna. Oni zawsze walczą, nigdy się nie poddają. Mimo tego zagraliśmy z nimi dwa dobre mecze, z którego jeden wygraliśmy. Jestem dumny z naszej ławki rezerwowych - dali nam dzisiaj dodatkową energię - mówił po meczu trener Mike Taylor.

Polska - Austria 90:85 (15:22, 24:16, 19:16, 23:25, d. 9:4)

Polska: Kulig 22, Waczyński 19, Karnowski 13, Cel 12, Ponitka 11, Skibniewski 7, Łączyński 4, Zamojski 2, Szewczyk 0, Hrycaniuk 0

Austria: Mahalbasić 27, Schreiner 17, Maresch 12, Koch 11, Hasenburger 8, Klepeisz 6, Vieider 2, Lanegger 2, Rados 0, Hopfgartner 0
źródło: pzkosz.pl